Wybieramy mały stolik z krzesełkami dla dziecka

stolik z krzesełkami dla dziecka
stolik z krzesełkami dla dziecka

Komplet mebli: mały stolik i dwa krzesełka, to wierny kompan pierwszych dziecięcych zabaw. Taki podręczny, skrojony do wzrostu dziecka zestaw, sprawi, że herbatki dla lalek czy zabawy plastyczne, będą nie tylko przyjemne, ale i wygodne. Kiedy warto go kupić?

Od kiedy przyda się stolik i krzesełka dla dziecka?

Naszym zdaniem, im wcześniej, tym lepiej. Jest to mebel bardzo praktyczny: może służyć zarówno do zabawy, jak i spożywania posiłków. Przez funkcjonalność sprawdzi się przez kilka lat.
Może wymienimy go dopiero na biurko dla pierwszoklasisty, kto wie?


Oryginalny prezent na roczek dla dziecka – stolik z krzesełkami

Dobrym pomysłem wydaje się kupno stolika z krzesełkami już na pierwsze urodziny maluszka.
Warto rozważyć zakup od razu dwóch krzesełek – drugie przyda się z pewnością, gdy naszego malucha odwiedzą młodociani goście lub gdy pojawi się rodzeństwo.

Uśredniona wielkość stolika i krzesełka dla dziecka w wieku 3 lat

Zakładamy, że stolik ma służyć dziecku w wieku 1-6 lat. Nie ma tu złotej rady, bowiem wzrost dziecka na przestrzeni kilku lat znacznie się zmienia. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na częstą wymianę stolika, kupmy uśrednioną wysokość mebla. Polskie normy mebli dla jednostek edukacyjnych zalecają, by dla dziecka 3 letniego,którego wzrost mieści się w przedziale 108-121 cm, wysokość stolika wynosiła 53 cm, a odpowiednie do takiego stolika krzesełko miało wysokość 31 cm.


Jak dobrać wysokość stolika i krzesełka dla małego dziecka?

Dobrze zmierzyć wzrost dziecka i zajrzeć w normy opracowane dla szkół.
Jeśli zależy nam, by wymiary dobrane były idealnie, najlepiej po prostu też „przymierzyć” malucha do konkretnego modelu.
Tak jak w przypadku prawidłowo dobranego biurka i krzesła, tak i tu ważne jest, by dziecko siedząc, solidnie opierało nogi o podłogę. Kolana zaś były zgięte pod kątem prostym, a łokcie mogły oprzeć się na stoliku. Miedzy stolikiem, a kolanami powinien być odstęp, pozwalający na swobodę ruchów.

Jak dobrać odpowiednią szerokość blatu w stoliku dla małego dziecka?

Blat stolika dla dzieci nie powinien być zbyt duży, bo taki utrudnia swobodny dostęp do krańców stolika. Zbyt szeroki blat jest nieergonomiczny. Zakłada się, że wystarczająca powierzchnia stołu to 50 cm. Choć i tu dopowiedzieć należy zaraz, że tak jak wysokość, tak i wymiar blatu uzależniamy od wzrostu i zasięgu ramion dziecka.


Jaki stolik z krzesełkami dla dziecka?

Wybór stolika dla najmłodszych to w dużej mierze decyzja między rodzajem materiału, z którego wykonano mebel. Rozważyć należy, czy wolimy meble drewniane czy plastikowe. I te, i te mają swoje zalety i wad.

Plastikowy stolik z krzesełkami

Meble z plastiku są lżejsze niż drewniane, co jest ich dużą zaletą. Dziecku będzie się je wygodniej odstawiało. Dopilnujmy jednak, by plastik był odpowiednio twardy, dzięki czemu meble będą stabilne. Zestawy plastikowe są sporo tańsze.


Lepiej niż drewniane meble, zestawy z plastiku sprawdzą się w ogrodzie. Bez obaw możemy je zostawić na deszczu. Słońce nie jest już dla nich tak łaskawe. Plastik szybko traci kolor pod wpływem promieni UV, a po długiej ekspozycji na słońce kruszeje. Jednak i tak wygrywa radzenie sobie z warunkami atmosferycznymi z meblami drewnianymi.

Do woli możemy szaleć z kolorami. Dzieci lubią, gdy jest kolorowo, dlatego i stolik, i każde z krzesełek, mogą być w innym kolorze.

Drewniany komplet dla dziecka: stoliki i 2 krzesełka

Niewątpliwą zaletą mebli drewnianych jest ich solidność. Powiedzmy sobie szczerze, że prezentują się również lepiej od mebli z plastiku. Są jednak droższe niż plastikowe odpowiedniki.

Produkcją drewnianych zestawów dziecięcych zajmują się często rzemieślnicy. Wśród zestawów drewnianych znajdziemy modele o bardzo ciekawym designie.

Np. krzesełka z zajęczymi uszami, stylizowane na szkolne ławki w stylu retro, z oparciami na których wycięto gwiazdę, serce, chmurkę lub koronę, krzesełka stylizowane na eamesa w dziecięcym rozmiarze.

A także stoliki z szufladkami stylizowanymi na małe biurka, stoliki z podnoszonym blatem – skrytką na kredki czy blatem na którym rozrysowana autostradę dla resorków. To tylko kilka przykładów kreatywności rzemieślników. A może kołacze Ci się po głowie jakiś ciekawy projekt – przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by zlecić jego wykonanie.


Ceny dziecięcych stolików z krzesełkami

Cena uzależniona jest głównie od materiału, z którego wykonano stolik. Plastikowe stoliki są tańsze. Cena kompletu z 2 krzesełkami to koszt około 120 zł.

Stoliki drewniane są droższe, ceny zaczynają się od 250 zł. Górna granica cen kompletów drewnianych uzależniona jest dodatkowo od designu mebla.

Im ciekawszy kształt, im więcej zdobień, tym stolik droższy. Cena może dochodzić do 700 zł, 500 zł to najpopularniejsza kwota i jest to średnia cena, którą musimy uiścić za drewniany stolik z 2 krzesełkami.

Producenci stolików dla dzieci

Kultowy już model stolika dla dzieci ma w swej ofercie IKEA. Marka Moje Bambino zajmuje się produkcją ergonomicznych mebli dla najmłodszych.

Wiele lokalnych pracowni stolarskich ma w swej ofercie stoliki dla najmłodszych o ciekawym wzornictwie.

Z kolei plastikowe modele we wzory bohaterów z popularnych kreskówek znajdziemy w ofercie firmy Disney.

Nic tylko oglądać, wybierać i zamawiać. A wszystko to po to, by wkrótce delektować się słodkim widokiem małych rączek kolorujących ulubione malowanki przy swoim pierwszym stoliku…

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *