Kojec dla dziecka

Kojec dla dziecka to akcesorium, które zyskuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jego nazwa może się źle kojarzyć, przywodząc nam na myśl klatki dla zwierząt, zwłaszcza dla psów, ale kojec dla dziecka nie jest do nich ani trochę podobny. Przy ruchliwym, ciekawym świata maluchu to wręcz gadżet niezbędny, aby opiekun zyskał chwilę dla siebie.

W naszym poradniku podpowiadamy, jak działa, kiedy warto go kupić i na jakie elementy zwracać uwagę przy zakupie. Wskazujemy też, jaki kojec dla dziecka jest najlepszy oraz prezentujemy ranking polecanych modeli. Zapraszamy do lektury zarówno osoby nieprzekonane, jak i tych z Was, którzy są już pewni, że chcą zaopatrzyć się w dobry kojec dla dziecka!

Jak wygląda kojec dla dziecka?

Wspomnieliśmy już, że skojarzenia z klatką dla psa są nietrafione. Kojec dla dziecka to w rzeczywistości ładny, kolorowy element do domu lub na zewnątrz, którego zadaniem jest tworzyć wydzieloną przestrzeń dla malucha. Docenią go zwłaszcza osoby prowadzące grupy żłobkowe, a także rodzice i opiekunowie dzieci, którzy w ciągu dnia potrzebują zaczerpnąć oddechu.

Nie przejmujmy się, jeśli ktoś wyśmiewa nasz pomysł zakupu kojca dla dziecka. Bezpieczeństwo naszej pociechy to priorytet, a maluchy nie mają jeszcze takiej wyobraźni, by przewidzieć konsekwencje swoich działań. Z drugiej strony, rodzic czy opiekun też potrzebuje czasu na obowiązki domowe czy skorzystanie z toalety, a dobry kojec dla dziecka sprawi, że nasz podopieczny nie zrobi sobie żadnej krzywdy.

Kojec dla dziecka
Kojec dla dziecka / Gdzie kupić? Ranking, cena i opinie

Kiedy kupić kojec dla dziecka?

W przypadku noworodka i młodszego niemowlaka kojec dla dziecka stanowi co najwyżej ozdobę pokoju, a nie realną ochronę. Taki maluszek nie jest jeszcze mobilny, więc z powodzeniem możemy go zostawić samego w łóżeczku czy w bujaczku (oczywiście z użyciem pasów bezpieczeństwa).

Dobry kojec dla dziecka to zakup, na który przychodzi czas około 6 miesiąca życia malucha, czasem później. Niemowlę zaczyna samodzielnie siadać, próbuje się wspinać i wstawać, więc mała przestrzeń łóżeczka jest już za ciasna dla naszego odkrywcy, a pozostawienie go na podłodze może się okazać niebezpieczne.

Owszem, można odpowiednio zabezpieczyć dom – zamontować bramkę na schody, blokady szuflad i szafek, zabezpieczenia gniazdek elektrycznych, przykręcić meble do ścian i zawsze chować niebezpieczne przedmioty. W teorii jest to możliwe, jednak rodzic lub opiekun jest tylko człowiekiem i może się zdarzyć, że na przykład pozostawi gorącą herbatę na stole, nóż na blacie czy niedomknięte drzwi na schody. Tymczasem w kojcu dla dziecka musimy tylko zamknąć furtkę i o niczym więcej nie trzeba pamiętać.

Jaki kojec dla dziecka wybrać i kupić?

Nim zdecydujemy się na najlepszy kojec dla dziecka, warto jasno określić swoje potrzeby i oczekiwania w tym zakresie. Później wystarczy już tylko zwrócić uwagę na takie cechy produktu, jak:

  1. Wielkość i kształt,
  2. Materiały,
  3. Stabilność,
  4. Podłoga.
Jaki Kojec dla dziecka
Jaki Kojec dla dziecka wybrać? Opinie i cena

Wielkość i kształt kojca dla dziecka

Planując zakup kojca dla dziecka, musimy się najpierw zastanowić, gdzie wygospodarować na niego miejsce. Takie elementy wyposażenia są zwykle duże – zwłaszcza dla starszego malucha kojec powinien mieć co najmniej 1m / 1m. Wcale nie musimy umieszczać go w dziecięcym pokoju – lepiej wybrać spore pomieszczenie, na przykład salon, które sąsiaduje z kuchnią czy łazienką tak, byśmy cały czas słyszeli dziecko.

A co z kształtem kojca dla dziecka? Zróżnicowanie jest bardzo duże. Popularne są między innymi kojce kwadratowe i prostokątne, które najłatwiej umieścić w domu i zajmują stosunkowo mało przestrzeni. W przypadku większego mieszkania, możemy przemyśleć także zakup kojca sześciokątnego. Jeśli mamy dwoje lub więcej dzieci, kojec dla nich musi być oczywiście odpowiednio większy.

Kojec dla dziecka a materiały

Materiały, z których zrobiony jest kojec dla dziecka, mają kluczową rolę dla jego użytkowania. W przypadku najmłodszych maluchów doskonale sprawdzi się kojec siatkowy, którego twarde elementy pozostają zabezpieczone miękką gąbką, a ściany zrobione są z siatki. Jednak nieco starsi miłośnicy przygód łatwo mogą uszkodzić lub pobrudzić taki model. W ich przypadku lepiej sprawdzi się większy kojec drewniany czy z tworzyw sztucznych. Drewniany kojec jest droższy, ale starczy na dłużej, więc w ostatecznym rozrachunku może się okazać dobrą inwestycją.

Stabilność kojca dla dziecka

Lepiej wybrać kojec dla dziecka na nóżkach czy bezpośrednio na podłodze? Oba wybory mogą okazać się trafne, ale decydując się na pierwszą opcję, zwróćmy uwagę, czy jest odpowiednio stabilny. Kiedy maluch zacznie wstawać, mogą przychodzić mu do głowy różne pomysły, włącznie z przechylaniem się przez barierkę. Kojec, który w takiej sytuacji się przewróci, narobi więcej szkody niż pożytku, dlatego dla ruchliwych malców proponujemy raczej kojce umieszczane na podłodze, bez nóżek.

Podłoga w kojcu dla dziecka

Dobry kojec dla dziecka tworzy swoisty azyl, domowy plac zabaw, gdzie możemy zostawić malucha z przekonaniem, że będzie on bezpieczny. Ważna jest więc kwestia podłogi. Niektóre modele posiadają własną – może to być miękki materacyk, który świetnie sprawdza się podczas snu, ale niekoniecznie przy zabawie.

Większe kojce mogą też mieć własną podłogę w postaci nieco cieńszego, nieprzemakalnego materaca. Nie brudzi się on nawet wtedy, gdy maluchowi przecieknie pielucha lub rozleje się picie i jest na tyle twardy, że można się swobodnie na nim bawić. Niektóre kojce wcale nie posiadają podłogi – rozkładamy je na przykład na dywanie, możemy wewnątrz umieścić też materacyk do spania.

Jaki kojec dla dziecka jest najlepszy?

Wybór, jakim jest najlepszy kojec dla dziecka, okazuje się prostszy, niż zakłada większość rodziców. Przeglądając różne modele, sami czujemy intuicyjnie, które sprawdzą się najlepiej w przypadku naszych pociech. Zwróćmy uwagę na zamknięcie furtki, które powinno być na tyle nieintuicyjne i dobrze schowane, by nie rozpracował go nawet dwu- trzyletni miłośnik przygód. Ciekawym rozwiązaniem są składane kojce modułowe, które tworzymy w takim rozmiarze i kształcie, jaki nam odpowiada, a także kojce w postaci basenu z piłeczkami.

Najlepszy Kojec dla dziecka
Najlepszy Kojec dla dziecka

Gdzie kupić kojec dla dziecka?

Zakupu, jakim jest kojec dla dziecka, dokonamy przede wszystkim w sklepach z akcesoriami dziecięcymi, ale także w dużych marketach meblowych i w Internecie. Producenci takiego akcesorium to na przykład Milly Mally, Baby Dan, Glik, Skip Hop, Hauck i inni. Warto zajrzeć też do sklepu dziecięcego pod adresem https://hoplano.com/kojce-dla-dzieci gdzie porównacie ceny i modele różnych producentów

Cena kojca dla dziecka

Najtańszy kojec dla dziecka kupimy już za około 100 zł. Cena zależy od rozmiaru, użytych materiałów, a nawet renomy producenta. Najdroższy model może nas kosztować około 900 zł.

Kojec dla dziecka – opinie

Jakie wady i zalety korzystania z tego akcesorium dostrzegacie? Uważacie, że to duże ułatwienie dla rodziców, czy może raczej ograniczamy w ten sposób dziecko i negatywnie wpływamy na jego rozwój? Czekamy na Wasze komentarze o kojcach dla dziecka.

Kojec dla dziecka / Ranking najlepszych

Jesteście „Team Kojec” i właśnie planujecie zakup? Wybór odpowiedniego modelu wydaje się jednak zbyt trudny? W takim razie koniecznie sprawdźcie nasz ranking najlepszych kojców dla dziecka, w którym znajdziecie sprawdzone propozycje wraz z cenami!

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« ||

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *